Veiksmīgi norisinājusies 2024. gada noslēdzošā LŪKA valdes sēde
15. Novembris, 20242024. gada 14. novembrī LŪKA valde un biedri pulcējās SIA “Aizkraukles ūdens” viesmīlīgajās telpās, lai kopīgi pārskatītu LŪKA administrācijas aktivitātes no 30. augusta līdz 12. novembrim, apstiprinātu LŪKA Attīstības stratēģiju 2025. – 2030. gadam, kā arī izskatītu LŪKA 2025. gada budžeta priekšlikumu un citus ar LŪKA darbību saistītus jautājumus. No 7 LŪKA valdes locekļiem, sēdē piedalījās 5 – Dace Šveide (SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi”), Antra Alksne (PSIA “Valgums-S”), Vladimirs Petrovs (SIA “Rēzeknes ūdens”), Gudruna Vectirāne (SIA “Aizkraukles ūdens”) un Edgars Daugelis (PSIA “ŪDEKA”).
LŪKA valdes sēdi atklāja SIA “Aizkraukles ūdens” un LŪKA valdes locekle Gudruna Vectirāne, sniedzot īsu ieskatu SIA “Aizkraukles ūdens” darbībā. 1985. gadā, pamatojoties uz Latvijas Komunālās saimniecības ministrijas pavēli Nr. 50, ar 1985. gada 1. aprīli uz Stučkas rajona Komunālo uzņēmumu kombināta ūdensvada un kanalizācijas iecirkņa saimniecības bāzes tiek dibināta Stučkas rajona ūdensvadu un kanalizācijas saimniecības pārvalde. 1991. gada 13. novembrī Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā uzņēmums tiek reģistrēt kā Aizkraukles rajona Ūdensvadu un kanalizācijas saimniecības pašvaldības uzņēmums. Savukārt 2003. gada 11. decembrī uzņēmums iegūst savu pašreizējo nosaukumu SIA “Aizkraukles ūdens”. Galvenie darbības veidi ir ūdens ieguve, attīrīšana un sadale, kā arī notekūdeņu savākšana un apstrāde. Kopumā SIA “Aizkraukles ūdens” ir 6 artēziskie urbumi ar dziļumu no 70 līdz 230 metriem, viena dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, viena trešā pacēluma sūkņu stacija un 2 dzeramā ūdens rezervuāri. Savukārt notekūdeņu attīrīšanai jau 20 gadus lielisko kalpo notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ar bioloģisko notekūdeņu attīrīšanu un 6 kanalizācijas sūkņu stacijas. Pašlaik SIA “Aizkraukles ūdens” apkalpo Aizkraukles un Sērenes iedzīvotājus.
Pēc saistošā stāstījuma G. Vectirāne sveica visus kolēģus un aicināja LŪKA izpilddirektoru Sandi Dejus sākt ar valdes sēdes darba kārtības jautājumiem. Iesākumā S. Dejus informē par 2024. gada 5. novembrī pieņemto Eiropas Parlamenta un padomes direktīvu par komunālo notekūdeņu attīrīšanu, plānotajām izmaiņām Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā, gaidāmo Kiberdrošības likumu, kā arī stāsta par plānotajām apspriedēm kopā ar Aizsardzības ministriju, SPRK, LPS un KEM. Plašas diskusijas izraisīja ar notekūdeņu dūņu apsaimniekošanu saistītie jautājumi un plānotajiem notekūdeņu dūņu apsaimniekošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem. Likumdošanas ietvarus S. Dejus noslēdza ar informatīvu ziņojumu par LŪKA darbību EurEau un visas Eiropas galvenajiem izaicinājumiem ūdenssaimniecības jomā.
Otrajā LŪKA valdes sēdes daļā S. Dejus informēja par LŪKA īstenotajiem semināriem un apmācībām laikā no 30. augusta līdz 12. novembrim. Šogad pārsteidzoši lielu aktivitāti raisījušas ar AVK International kopīgi rīkotās apmācības par sadales tīklu aizbīdņu un to piederumu pareizu izvēli un montāžu, kopumā apmācot vairāk nekā 100 dalībniekus no 17 dažādām ūdenssaimniecībām. Liels paldies Jānim Ambainim un Jurģim Tramam par atsaucību plānoto 12 dalībnieku vietā apmācīt 10 reizes vairāk ūdenssaimniecības speciālistu. Sniegts ieskats arī par turpmāk plānotajiem semināriem, apmācībām un aktivitātēm, kā arī aktualitātēm projektu jomā.
Pēcāk LŪKA valdes sēdes daļā klātesošie iepazīstināti ar LŪKA Attīstības stratēģiju 2025. – 2030. gadam, kas izstrādāta, balstoties uz LŪKA darbības vīziju, misiju, galvenajiem mērķiem un vērtībām. Kopumā izvirzīti 10 stratēģiskie mērķi – Vienota valsts un pašvaldību politika ūdenssaimniecības nozares attīstībā, Ilgtspējīga ūdenssaimniecības tarifu politika ūdenssaimniecības pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanai, Valsts mēroga ūdenssaimniecības nozares investīciju programma ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstībai, Vienota ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju apvienošanas stratēģija pašvaldību un reģionu robežās, No politiskās ietekmes neatkarīga nozare, Kvalificēts darbaspēks, Par ūdenssaimniecības pakalpojumu nozīmi informēta sabiedrība, Vienota un objektīva ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju salīdzināšana, Nozarei saistošo “labās prakses” principu īstenošana plānošanā, projektēšanā, būvniecībā un uzturēšanā, Ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēji ir kritiskās infrastruktūras objekti – kuriem noteikti uzdevumi to sasniegšanas un atbildīgās puses par uzdevumu izpildi un stratēģisko mērķu sasniegšanu. Biedrības “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija” Attīstība stratēģija 2025. – 2030. gadam vienbalsīgi apstiprināta virzīšanai uz LŪKA biedru kopsapulci.
Noslēgumā S. Dejus klātesošajiem sniedza izvērstu ieskatu LŪKA 2024. gada budžeta izpildē un LŪKA 2025. gada budžeta priekšlikumā, skaidrojot galvenās ienākumu un izdevumu pozīcijas, plānotās aktivitātes un turpmākos darbības plānus. LŪKA 2025. gada budžeta priekšlikums vienbalsīgi apstiprināts virzīšanai uz LŪKA biedru kopsapulci.
LŪKA valdes sēdi noslēdzot, klātesošie aicināti sekot līdzi jaunumiem LŪKA ikmēneša Ziņu lapā un doties kopīgi iepazīt SIA “Aizkraukles ūdens” ūdenssaimniecību.