Vai ir gudri nepirkt tikai tāpēc, ka ir lēti?
13. Jūnijs, 20232023. gada 12.-13. jūnijā Rīgā norisinājās lielākā vadītāju konference Latvijā EBIT 2023, kurā divas dienas tika piepildītas ar atziņām kvalitatīva satura gurmāniem. Viens no atziņu sniedzējiem bija arī LŪKA izpilddirektors Sandis Dejus, kurš auditorijai uzdeva zīmīgu jautājumu: “Vai ir gudri nepirkt tikai tāpēc, ka ir lēti?”
Mums katram noteikti dzīvē ir gadījusies kāda situācija, kad lēmums par produkta iegādi tiek balstīts uz tā cenu nevis kvalitāti. Lai cik dīvaini tas šķistu, dažreiz mēs mēdzam produktu neiegādāties, jo tas šķiet aizdomīgi lēts. Piemēram, cīsiņi. Vai pērkam tos, ja tie ir aizdomīgi lēti? Drošvien nē. Pēc idejas: “Tik lēti? Tur noteikti nav ne grama no īstas gaļas.” Tā ir tikai viena iespējamā situācija, kad izvēlamies nevis produkta, bet cenas dēļ.
Tieši tāpat mēs nereti rīkojamies ar dzeramo ūdeni.
Vidējā cena par vienu litru krāna ūdens ir 0,002 eur jeb 0,2 eur centi. Vidējā cena par vienu litru fasēta ūdens nereti pat pārsniedz 1 eur. Krāna ūdens šķiet aizdomīgi lēts, vai ne? Vai tāpēc to nepirksim? Lai mēs izdarītu gudras izvēles, ir vērtīgi balstīties uz zinātni. Tās mērķis ir pierādīt taisnību pretēji mārketinga mērķiem – gūt peļņu.
Dzeramais ūdens pēc būtības var būt ļoti dažāds – krāna ūdens, avota ūdens, dažādu mineralizācijas pakāpju minerālūdens fasētās pudelēs u.c. Atbilstoši ES normatīvajiem regulējumiem par dzeramā ūdens kvalitāti, dzeramajam ūdenim krānā un fasētā pudelē ir jāatbilst vienām un tām pašām prasībām ar pavisam nelielām atšķirībām. Piemēram, krāna ūdeni ir jāpārbauda dažādās vietās pilsētā un tieši tur, kur tas ir lietots, bet fasētu ūdeni pārbauda tikai tā iepildīšanas laikā.
Dzeramā ūdens kvalitātes novērojumi pasaulē liecina, ka 2/3 gadījumu dzeramais ūdens fasētās pudelēs ir tieši tādas pašas kvalitātes kā dzeramais ūdens krānā. Reizēm pat fasēto pudeļu ūdens ir nabadzīgāks tā sastāvā – nereti tiek atdalīti cilvēka organismam tik ļoti nepieciešamie sāļi un minerāli (piem., kalcijs, magnijs u.c.). Turklāt aklie testi apliecina, ka cilvēks nespēj atšķirt fasētā vai krāna ūdens garšu, līdz ar to nav spējīgs identificēt, kādu dzeramo ūdeni tas lieto.
Mūsu Latvijā ir unikāli pazemes ūdens resursi, ko izmantojam kā dzeramo ūdeni. Kāpēc unikāli? Mums nav litija, dimantu, naftas un citu izrakteņu, kas piesārņo dzeramā ūdens resursus citās valstīs. Izvēlies gudri – dzer krāna ūdeni, nepārmaksā un esi laimīgs, ka dzīvo vienā no dzeramā ūdens resursiem bagātākajā valstī pasaulē!