Ūdenssaimniecību mācību un pieredzes apmaiņas vizīte Vācijā

26. Augusts, 2024

27 pārstāvji no 11 dažādām Latvijas ūdenssaimniecībām, Valsts vides dienesta un Rīgas Tehniskās universitātes, no 19. – 23. augustam devās mācību un pieredzes apmaiņas vizītē uz ceturtās lielākās Vācijas federālās zemes Ziemeļreinas-Vestfālenes dienvidiem Vācijas rietumos, ar mērķi iepazīt Vācijas mazo ūdenssaimniecību darbu, pielietoto praksi un risinājumus. Vācijā dzeramais ūdens vienmēr ir pieejams un drošs. Turklāt izstrādātie standarti un virkne ūdenssaimniecības nozarē veiktie pasākumi veicina arī dabas resursu aizsardzību. Notekūdeņu attīrīšanas līmenis Vācijā ir ļoti augsts – atšķirībā no daudzām citām Eiropas Savienības valstīm, gandrīz 100% Vācijas notekūdeņu tiek attīrīti saskaņā ar augstākajiem standartiem. Līdz ar to Vācijas dzeramā ūdens piegādātāji un notekūdeņu attīrīšanas uzņēmumi sniedz būtisku ieguldīju ilgtspējīgā un visaptverošā ūdens aizsardzībā.

Vizītes ievadā Vācijas Ūdens, notekūdeņu un atkritumu asociācijas (turpmāk – DWA) izpilddirektore Lisa Bross un Eiropas Ūdens asociācijas (EWA) ģenerālsekretārs Arthur Guischet sveica Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas (turpmāk – LŪKA) delegāciju Vācijā un deva vārdu DWA pārstāvim Roland Knitschky, lai pastāstītu par DWA darbību, sadarbību ar pašvaldībām un uzņēmumiem, kā arī likumdošanas prasībām un to ieviešanas izaicinājumiem.

DWA kopš 1948. gada velta savu darbu drošas un ilgtspējīgas ūdens apsaimniekošanas attīstībai. DWA līdzīgi kā LŪKA ir politiski un ekonomiski neatkarīga organizācija. Kopumā DWA ir 14 000 biedru, t.sk. 3000 pašvaldības, 1000 inženiertehniskie uzņēmumi un 8000 privātpersonas. DWA pamatdarbību nodrošina 350 komitejas, kas izstrādā dažādu procesu standartus un vadlīnijas ūdens apsaimniekošanas sakārtošanai un attīstībai.

Pēc ievada LŪKA delegācija devās uz Vācijas pilsētas Hennefes notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kas kopš 1913. gada rūpējas par pilsētas notekūdeņiem. Hennefē ir 48 190 iedzīvotāju un ikdienas notekūdeņu apjomu veido 9000 m3. Apmeklējuma laikā secināts, ka arī Vācijā daļu no notekūdeņu dūņām pēc to apstrādes un pārstrādes izmanto lauksaimniecības zemju ielabošanā. Tā gūta pārliecība, ka Latvijā izvēlētais notekūdeņu dūņu apsaimniekošanas virziens ir atbilstošs un plaši izmantots arī citās Eiropas valstīs.

Tā kā Latvijā pēdējo gadu laikā ir būtiski aktualizējusies decentralizēto kanalizācijas sistēmu jautājums un iespējamie risinājumi vides piesārņojuma samazināšanai, LŪKA delegācija devās apsekot arī mikro notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ar 4-8 cilvēku ekvivalentu un, pateicoties Vācijas atsaucīgajiem kolēģiem, izdevās gūt ieskatu arī šādu iekārtu apsaimniekošanas organizēšanā Vācijā, saprast katra indivīda kopējo lomu un, iespējams, iedvesmoties risinājumiem tepat Latvijā.

Savukārt ar 1400 cilvēku ekvivalentu apsekotas mazās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Schophovenā, kurā ir tikai 690 iedzīvotāju. Apsekota arī privāta uzņēmēja iekārtotās decentralizētās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas restorāna “Forsthaus Weiden” teritorijā ar cilvēku ekvivalentu 120. Minētais restorāns kopš 2010. gada atrodas idilliskā vietā – Vurselen (Wurselen) mežā un tam nav tiešas pieejas kanalizācijas cauruļvadiem. Līdz ar ko saimnieki ir ierīkojuši decentralizēto kanalizācijas sistēmu, kas īpaši piemērota arī īsu, intensīvu slodžu gadījumā. Dienas noslēgumā LŪKA delegācija apmeklēja PIA GmbH decentralizēto notekūdeņu attīrīšanas testēšanas un sertificēšanas centru. Tā ir akreditēta un pilnvarota testēšanas laboratorija, kura specializējusies tieši mazo un vidējo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu testēšanā. Spēcīga inženieru, zinātnieku un administratīvā personāla komanda ar savu kompetenci veic mazo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu pārbaudi kā daļu no CE marķējuma saskaņā ar Eiropas standartu sēriju DIN EN 12566. PIA GmbH klientu loku veido kā Eiropas tā Ziemeļamerikas, Āzijas un pat Austrālijas decentralizēto notekūdeņu attīrīšanas iekārtu ražotāji.

Pēdējā mācību vizītes dienā, pateicoties LŪKA asociētā biedra SIA “Evopipes” atsaucībai, apmeklēta lielākā naftas pārstrādes rūpnīca Eiropā – Lyondellbasell. Pasaules ķīmiskās rūpniecības līderis rada risinājumus ilgtspējīgai ikdienas dzīvei. 1953. gadā zinātnieki Karls Zieglers un Džulio Nata veica izrāvienu atklājumos polietilēna (PE) un polipropilēna (PP) radīšanā. Mūsdienās PE un PP izmanto daudzu produktu, tostarp, ūdensapgādes un kanalizācijas, kā arī citu komunikāciju cauruļu ražošanā, automašīnu detaļu, ķirurģisko halātu, bērnu rotaļlietu, kā arī vēja turbīnu u.c. ražošanā. Starp citu, minētie zinātnieki 1963. gadā saņēma Nobela prēmiju ķīmijā. Mūsdienās 94 Lyondellbasell rūpnīcas ir izvietotas 32 valstīs. LŪKA delegācijai bija iespēja apmeklēt Lyondellbasell rūpnīcu Veselingā (Wesseling).

LŪKA delegāciju veidoja: SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi”, SIA “Babītes siltums”, SIA “Aizkraukles ūdens”, SIA “Rēzeknes ūdens”, SIA “Dobeles ūdens”, SIA “Bauskas novada komunālserviss”, PSIA “ŪDEKA”, SIA “Liepājas ūdens”, SIA “Valmieras ūdens”, Ogres novada PA “Ogres komunikācijas”, SIA “Jūrmalas ūdens”, Valsts vides dienests un Rīgas Tehniskā universitāte.

Foto: LŪKA, Jānis Zviedris, LYB.