SIA “Jūrmalas ūdens” – klimatvieda ūdenssaimniecība
25. Marts, 2025Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas konkursa komisijas vērtējumā starp Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņēmumiem SIA “Jūrmalas ūdens” ieguvis balvas nomināciju (vieni no trim labākajiem) divās kategorijās – “Klimata inovācijas” un “Enerģētikas tehnoloģijas”. Toronto (Kanādā) piešķirts Starptautiskās ūdens asociācijas (The International Water Association) sertifikāts kategorijā “Klimatvieda ūdenssaimniecība”. Konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2023” saules enerģijas stacijas būvei piešķirta 2. vieta nominācijā “Ražotne”. Kā SIA “Jūrmalas ūdens” tas izdevies?
Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu īstenots projekts “Saules enerģijas stacijas izveidošana Slokas NAI teritorijā, Mežmalas ielā 41, Jūrmalā”. Saules enerģijas stacija ražo elektroenerģiju līdz pat 1,8 MW; notekūdeņu attīrīšanas procesā tiek izmantota atjaunīgā jeb zaļā enerģija un samazinātas CO2 emisijas. 2024. gadā pabeigta Dzintaru artēziskā akas urbuma kapitālā renovācija. Rezultātā ir pilnībā atjaunota urbuma konstrukcija un urbuma infrastruktūras elementi, kas būtiski pagarina tā ekspluatācijas termiņu. Turklāt 2024. gadā uzņēmums ir iegādājies specializētu tehniku ar Latvijā šobrīd modernāko kanalizācijas tīklu hidrodinamiskās tīrīšanas iekārtu.
Tā spēj veikt kanalizācijas tīkla skalošanu un nogulšņu savākšanu, arī gaisa temperatūrai sasniedzot +30 °C līdz -15 °C. Iekārtas tvertnes tilpums pārsniedz 10 kubikmetru, tādēļ vienā reizē tā spēj savākt lielu masas (piemēram, dūņu) apjomu, kas ir svarīgi avārijas gadījumā. Bez tam veikta uzņēmuma tehniskās dokumentācijas un procesu digitalizācija un integrēšana ģeogrāfiskās informācijas sistēmā (ĢIS), kas ļauj būtiski uzlabot klientu apkalpošanas kvalitāti. Pabeigta arī ūdenssaimniecības attīstības projekta ceturtā kārta, izbūvējot ūdens sagatavošanas un notekūdeņu attīrīšanas ietaises, kanalizācijas pārsūknēšanas stacijas, kā arī paplašinot ūdenssaimniecības tīklus visā Jūrmalā no Priedaines līdz Ķemeriem, izbūvēti 183 km ūdensvada un 174 km kanalizācijas tīklu. Šobrīd pakalpojumu pieejamība nodrošināta līdz 97% iedzīvotāju.
Arī šogad SIA “Jūrmalas ūdens” turpinās 2023. gadā sāktās dzeramā ūdens sagatavošanas tehnoloģiju modernizāciju, pakāpeniski nomainot nanofiltrācijas membrānas visās ūdens sagatavošanas stacijās, lai samazinātu saražotā ūdens cietību. Plānots turpināt arī četru administrācijas ēku siltināšana Promenādes ielā 1A un Nometņu ielā 5A energoefektivitātes veicināšanai, izmantojot ERAF finansējumu. Plānots veikt arī iepirkumu un uzsākt sadzīves kanalizācijas spiedvada Jūrmala–Rīga rekonstrukcijas būvprojekta izstrādi un būvdarbus. Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu (NAI) modernizācijas darbu veikšanai plānots ERAF finansējums. Lai Slokas NAI teritorijā uzstādītu papildus saules paneļus un viedos akumulatorus, plānots izmantot emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta līdzekļus.
Sadarbībā ar Jūrmalas valstspilsētas administrāciju un citām kapitālsabiedrībām Jūrmalā plānots uzsākt “MultiMan” projekta īstenošanu. Projektā iecerēts izveidot vienotu pašvaldības digitālo platformu ar savstarpēji integrējamiem inženiertīklu datiem. Lai atklātu nelikumīgu lietus ūdens novadīšanu sadzīves kanalizācijās, turpināsies intensīvs darbs ar dūmu ģeneratoru. Turklāt plānot arī pakāpeniski atjaunot SIA “Jūrmalas ūdens” autoparku, aizvietojot esošās tehnikas vienības.
Interesanti fakti par SIA “Jūrmalas ūdens”
- Jūrmalā dzeramā ūdens sagatavošana notiek no 20 artēziskiem urbumiem četrās dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtās Dzintaros, Jaundubultos, Kauguros un Ķemeros.
- Gadā sagatavoti 2,7 miljoni m3 jeb aptuveni 7300 m3 dzeramā ūdens diennaktī.
- Slokas NAI vidēji gadā saņem, attīra un novada vidē aptuveni 2,7 miljonus m3 normatīvajiem aktiem un vides kvalitātes prasībām atbilstošu ūdeni.
- Kopā ar neattīrītiem notekūdeņiem Slokas NAI:
- saņem aptuveni 14 tonnas atkritumu, kuriem tur nav jāatrodas (iedzīvotājiem tie bija jāizmet atkritumu tvertnēs);
- gadā vidēji attīra 20 tonnas fosfora savienojumu, 150 tonnas slāpekļa savienojumu, 739 tonnas organisko vielu.
- Pērn 13 pasākumos “Ūdens – mūsu draugs”, kas notiek sadarbībā ar Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju, SIA “Jūrmalas ūdens” darbinieki tikās ar vairāk nekā 420 bērniem un jauniešiem, lai sarunātos par ūdens un vides problēmām, kopīgi veiktu zinātniskus eksperimentus un stāstītu par profesijām ūdens nozarē.
- Dziļākie kanalizācijas notekūdeņu sistēmas cauruļvadi atrodas vairāk nekā 6 metrus zem zemes, bet dziļākie kanalizācijas spiedvadu sūkņu stacijas rezervuāri ir pat vairāk nekā 8 metru dziļumā, – šis attālums ir aptuveni vienāds ar attālumu no zemes līdz trešā stāva loga palodzei.
- Pēdējo 15–20 gadu laikā, īstenojot ūdenssaimniecības attīstības projektus, centralizētā ūdensvada un kanalizācijas tīkla kopējais garums ir dubultots salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu. Šobrīd izbūvēto centralizēto tīklu kopējais garums (nepilni 700 km) ir salīdzināms ar attālumu no Rīgas līdz Varšavai un kanalizācijas tīklu atpakaļ uz Slokas NAI.
Informāciju sagatavoja: SIA “Jūrmalas ūdens”