SIA “Jūrmalas ūdens” iegūst Latvijas Būvniecības gada balvu 2023 nominācijā “Ražotne”
18. Marts, 20242024. gada martā 7. martā svinīgā gaisotnē tika paziņoti konkursa “Latvijas Būvniecības gada balva 2023” rezultāti. Desmit dažādās nominācijās konkursam tika iesniegti 145 pieteikumi no Rīgas, Preiļiem, Ādažiem, Jūrmalas, Liepājas, Kuldīgas, Saldus, Cēsīm, Daugavpils, Gulbenes, Alūksnes, Strenčiem, Valmieras, Salaspils, Ķekavas, Ventspils, Ogres, Suntažiem, Kalsnavas, Vecumniekiem, Bauskas, Nīkrāces pagastam Mārupes, Brocēniem, Jēkabpils, Līvāniem, Siguldas un Vērēmu pagasta. Nominācijā “Ražotne” 2. vietu ieguva Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansētā projekta “Saules enerģijas stacijas izveidošana Slokas NAI Mežmalas ielā 41, Jūrmalā” objekts.
Objekta izveide un iekārtu piegāde aizsākta 2022. gada jūlijā un tas nodots ekspluatācijā 2023. gada beigās. Saules enerģijas stacija izveidota uz peldošiem pontoniem SIA “Jūrmalas ūdens” pārplūdes dīķī Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu teritorijā, tādējādi līguma realizācija bija saistīta ar dažādiem izaicinājumiem, jo bija jānodrošina:
- objekta aizsardzība no agresīvās vides, kas rodas notekūdeņu attīrīšanas procesa laikā;
- pontonu sistēmas pielāgošanās dīķa ūdens līmeņa izmaiņām un saules enerģijas uztveršanas optimālajam leņķim;
- loģistika un iekārtu piegādes, jo stacija veidota laikā, kad pastāvēja enerģētiskā krīze un saules paneļu un stacijai nepieciešamās iekārtas daudzviet reģionā bija “uz izķeršanu”;
- inovatīvu tehnoloģiju apguve un iekļaušanās stacijas izveides termiņos.
Objekta izbūvē izmantoti nepilni 4 000 saules paneļu, kur katra paneļa jauda ir 550 kW. Saules enerģijas stacijas maksimālā jauda ir 2.1 MW. Iegūtā enerģija tiks izmantota tikai pašpatēriņam Slokas NAI vai citos SIA “Jūrmalas ūdens” objektos, kas tiek izmantoti ūdenssaimniecības pakalpojuma nodrošināšanai pilsētā. Projekta realizācija nebūtu iespējama bez Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējuma, kas objekta izbūvei nodrošināja līdzekļus 1.7 milj. EUR apmērā.
Objekta izbūves mērķis bija ar pašsaražoto atjaunojamo enerģiju aizstāt iepērkamo enerģiju, tādējādi zināmā mērā nodrošinot gan alternatīvu enerģijas avotu, gan enerģētisko neatkarību nozīmīgam ūdenssaimniecības objektam. Papildus projektā rasta iespēja samazināt oglekļa emisijas 231,657 tonnām gadā, kas samazinās reģiona oglekļa pēdas nospiedumu un palīdzēs saglabāt tā resursus ilgtermiņā., saglabājot ekoloģisko līdzsvaru. Risinājums, ka saules enerģijas stacijas izveidota esošā dīķa teritorijā ļāva pilnvērtīgāk izmantot notekūdeņu atbilstošas attīrīšanas procesa vajadzībām jau esošo zemesgabalu, kas Jūrmalā kā kūrortpilsētā ir nozīmīgs faktors.
Informāciju sagatavoja: SIA “Jūrmalas ūdens” Projektu ieviešanas vienība