Sekmēta profesionālās izglītības attīstība atbilstoši vides sektora darba tirgus vajadzībām
30. Augusts, 2024Nereti cilvēks Latvijā un Polijā ūdens un kanalizācijas pakalpojumu pieejamību uztver kā pašsaprotamu, nepievēršot pietiekamu uzmanību to praktiskajai iespējamībai, ko nodrošina cilvēks. Vairāku gadu garumā būtiski buksējusi nepieciešamā cilvēkresursu piesaiste vides sektora vajadzībām, tā radot vides piesārņojuma risku. Sektoram ir nepieciešami kompetenti, radoši, izcili un zinoši profesionāļi, kas ne vienmēr atbilst izglītības piedāvājumam. Tāpēc sperti pirmie soļi profesionālās izglītības attīstībai atbilstoši vides sektora darba tirgus vajadzībām.
Ar Valsts izglītības attīstības aģentūras (turpmāk – VIAA) atbalstu Erasmus+ programmas ietvaros, biedrība “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija” (turpmāk – LŪKA) sadarbībā ar Polijas Vides aizsardzības – valsts pētniecības institūtu (IOŠ-PIB) sekmē profesionālās izglītības attīstības sekmēšanai atbilstoši vides sektora darba tirgus vajadzībām.
LŪKA izpilddirektors Sandis Dejus: “Mums ir izdevies rosināt aktīvu diskusiju starp abu valstu izglītības iestādēm un ūdenssaimniecības sektoru. Ir uzsākts dialogs un dibināti jauni kontakti. Tas sniedz pamatu sektora darba tirgus vajadzību sabalansēšanai ar izglītības piedāvājumu. Jo, kā mēs zinām, svarīgākais cilvēks pilsētā ir ūdenssaimniecības speciālists!”
Pieredzes apmaiņas semināri un tīklošanās darbnīcas Latvijā un Polijā sniedz iespēju 11 dažādām izglītības iestādēm, 2 valstu ministrijām, 6 valsts iestādēm un 7 ūdenssaimniecībām izveidot pamatu starptautiskam sadarbības tīklam, lai kopīgi risinātu ar akūta darba spēka trūkumu vides un ūdenssaimniecības sektorā saistītas problēmas.
Pieredzes apmaiņas semināru laikā gūts ieskats abu valstu vides un ūdenssaimniecības sektorā nepieciešamajās kompetencēs pretstatā darba tirgus vajadzībām un profesionālās izglītības piedāvājumam. Savukārt tīklošanās darbnīcu laikā veikts ne tikai aktīvs darbs profesionālās izglītības piedāvājuma savietošanas ar sektora darba tirgus vajadzībām, bet arī sperti pirmie soļi turpmākai sadarbībai dažādos līmeņos – izglītība, sektors, publiskā pārvalde.
Lai veicinātu profesionālās izglītības attīstību ūdenssaimniecības un vides sektorā, projekta ietvaros ir veikta rūpīga esošo profesiju standartu analīze un prasmju un kompetenču grupēšana. Tādējādi ir izveidota struktūra un pamats dažādu līmeņu profesionālās izglītības programmu izstrādei, kas var kalpot par vadlīnījām dažāda līmeņa izglītības iestādēm vides aizsardzības un notekūdeņu apsaimniekošanas izglītības iespēju pilnveidē.
Potenciālo audzēkņu piesaistei vides un ūdenssaimniecības sektora mācību programmām izstrādāta mārketinga un reklāmas kampaņa. Tās ietvaros sagatavots saturs ūdenssaimniecības nozares un tai nepieciešamo profesiju reklamēšanai, t.sk. tapis video rullītis latviešu, poļu un angļu valodās. Izstrādātie mārketinga un reklāmas materiāli ir universāli un pielāgojami ikvienas izglītības iestādes un ūdenssaimniecības vajadzībām.
Informācijai
2023. gada 12. septembrī LŪKA un VIAA paraksta dotācijas līgumu programmas “Erasmus+ Pamatdarbības Nr. 2 (KA 2) Maza mēroga partnerības profesionālās izglītības sektorā” ietvaros par projekta “Profesionālās izglītības attīstība atbilstoši vides sektora darba tirgus vajadzībām”, Nr. 2023-1-LV01-KA210-VET-000159418, (turpmāk – Projekts) īstenošanu. 2023. gada 27. oktobrī LŪKA un IOŠ-PIB paraksta sadarbības līgumu Projekta īstenošanai. Projekta īstenošanas laiks: 01.09.2023. – 31.08.2024. Piesaistītais finansējums: EUR 60 000.
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.