Pasaules ūdens dienā eksperti aicina uzticēties krāna ūdenim
24. Marts, 2025Kā novērtēt ūdens nozīmi mūsu dzīvē? Atbildes uz šo un citiem jautājumiem 21. martā meklējām diskusiju festivālā “Pasaules ūdens diena 2025”. Pasākums veltīts ūdens resursu aizsardzībai, ilgtspējīgai apsaimniekošanai un ledāju kušanas ietekmei.
Nozares eksperti, zinātnieki un citu nozaru speciālisti apsprieda tādus jautājumus kā vissenākais ūdens pasaulē un klimata pārmaiņu ietekme uz šiem resursiem. Tāpat spriests par to, ko pēc notekūdeņiem var secināt par cilvēku paradumiem, vai avota ūdeni lietot uzturā ir droši un kā izglītot sabiedrību citos ar ūdens resursu saglabāšanu saistītos aspektos.
Lai gan Latvijā ūdens kvalitāte ir izcila un mums tas šķiet pašsaprotami, viens no būtiskākajiem uzdevumiem ir veicināt izpratni, ka krāna ūdens ir labs un nevajadzētu to nepamatoti aizstāt ar plastmasas pudelēs nopērkamo.
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis: “No ūdens kvalitātes viedokļa, salīdzinot ar daudzām valstīm, mēs esam krietni labākā līmenī. No mūsu (lasi – ministrijas) puses šobrīd svarīgi ir padarīt ūdeni pieejamāku nekā viņš ir. Šobrīd notiek diskusija par to, lai ūdens būtu pieejams sabiedriskās ēkās un būtu pienākums sabiedrisko ēku īpašniekiem to nodrošināt. Vienlaicīgi arī Saeimā ir uzsākta diskusija par to, lai restorānos un sabiedriskā ēdināšanā ūdeni būtu pienākums piedāvāt par velti.”
Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe pievienojas kolēģa teiktajam, uzsverot: “Te pat nav jārunā, ka mums ir labi. Es domāju, ka mums ir izcili ar ūdens pieejamību un kvalitāti! Paldies nozarei, kas vienmēr ir piedalījusies visos procesos, lai šo ūdens kvalitāti sasniegtu tik augstā līmenī!”
Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Sandis Dejus vēlreiz atkārto: “Mēs esam laimīga nācija, jo mums nav jādomā, kādas būs sekas, ja ūdeni iepildīsim glāzē. Mūsu mērķis ir kliedēt mītus, sniegt faktus un pievienot vērtību “Ū vitamīnam”. Drošs krāna ūdens mums ir rokas stiepiena attālumā. Izturēsimies pret šo resursu atbildīgi!”
Pasākuma dalībniekiem SIA “Rīgas ūdens” Ūdens bārā bija iespēja izmēģināt trīs ūdens veidus – pazemes, attīrīto Daugavas ūdeni un destilēto – un pēc garšas noteikt, kurš ir kurš. Visas dienas garumā bija iespējams novērot, ka ne katram tas ir pa spēkam.
Katru gadu 22. martā visā pasaulē atzīmē Pasaules ūdens dienu, ko 1993. gadā radīja Apvienoto Nāciju Organizācija. Pasaules ūdens dienas mērķis ir atgādināt par nepieciešamību aizsargāt un rūpēties par mūsu planētas ūdens resursiem.
2025. gadā Pasaules ūdens dienas tēma ir ledāju kušana, lai uzsvērtu ledāju izšķirošo nozīmi dzīvības un ūdens cikla uzturēšanā. Ledāji, kalnu noteces un sniega kušana nodrošina gandrīz 2 miljardus cilvēku ar ūdeni dzeršanai, lauksaimniecībai un enerģijas ražošanai. Taču kā ledāju kušana skar katru no mums?
Diskusiju festivāla prezentācijas un video:
- Ledāju kušana – vai ūdens jau pie namdurvīm? – Kristaps Lamsters, Ģeoloģijas zinātņu doktors ledāju pētnieks. Skatīties ierakstu!
- Ū vitamīna vērtība – ledājs pudelē – Sandis Dejus, Gints Dakša, Valts Urbanovičs, Ū vitamīna kustības vēstneši. Skatīties ierakstu!
- Avotu ūdens – jā vai nē? – Inga Retiķe, Latvijas pazemes ūdeņu resursu pētniece. Skatīties ierakstu!
- Kas notiek tavā vannas istabā? Paskaties aiz aizkara – Māris Zviedris, SIA “Rīgas ūdens” Bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva” vadītājs. Skatīties ierakstu!
- 1. diskusija: No zemes līdz mūsmājām jeb ūdens aprites cikls – video.
- 2. diskusija: Dzeram ūdeni no krāna: ilgtspēja un nākotne – video.
- 3. diskusija: Kas slēpjas tualetes podā? – video.
Informācijai:
2024. gada 11. decembrī Valsts digitālās attīstības aģentūra un biedrība “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmuma asociācija” parakstīja līgumu par projekta “Ū vitamīns un sabiedrības vides apziņa”, Nr. 1-08/82/2024, finansēšanas un izpildes kārtību. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības vides apziņu atbildīgu dzeramā ūdens resursu izmantošanā, radot praktiski izmantojamus rezultātus. Projekta īstenošanas laiks no 2024. gada 1. decembra līdz 2025. gada 30. novembrim ieskaitot. Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas piešķirtais atbalsts projekta īstenošanai: 65 000 EUR. Projekta sadarbības iestāde: Klimata un enerģētikas ministrijas Ūdens resursu departaments.