LŪKA NAI eksperti gūst jaunas iemaņas Nīderlandē

18. Marts, 2025

No 10. – 13. martam Līvārdenā, Nīderlandē, LŪKA NAI eksperti – Gatis Everts (SIA “Valmieras ūdens”), Kristaps Kalniņš (SIA “Smiltenes NKUP”) un Māris Stūre (SIA “JELGAVAS ŪDENS”) – PoVE Water Scale-Up Starptautiskajā projektu nedēļā ūdens profesionāļiem iepazīst revolucionāras ūdens tehnoloģijas, satiek ūdenssaimniecības nozares profesionāļus no visas Eiropas un gremdējas praktiskā mācību pieredzē, kā arī noslēgumā apmeklē vienu no pasaulē vadošajām dzeramā ūdens un notekūdeņu izstādēm “Aquatech Amsterdam”.

     

Pirmajā daļā eksperti tikās Eiropas vadošajā ūdens tehnoloģiju inovāciju centrā Wetsus, kur ne tikai apmeklēja tā laboratoriju, bet arī uzzināja par revolucionāriem pētījumiem ūdens tehnoloģiju jomā, iepazinās ar aktuālajiem pētījumiem, modernām iekārtām un dažādiem sadarbības projektiem, kas veido ilgtspējīgus ūdens risinājumus. Māris Stūre: “Wetsus ir atraduši iespēju, kā būt pieejamākiem ikvienam. Viņu telpas ir iespējams izīrēt gan uzņēmumiem, gan pētniekiem, gan studentiem un skolēniem, un veikt pētījumus.” Kristaps Kalniņš papildina: “Ļoti interesanti bija redzēt, kad uzņēmēji sadarbojas ar augstskolu – skola dod iespēju uzņēmējiem nomāt darba vietu, pieeju informācijai un tehnoloģijām, iekārtām. Tas ļauj veidot sinerģiju starp jauniem uzņēmumiem, jauniem produktiem, tehnoloģijām un informācijas bāzi. Mēs noteikti varam no tā mācīties un censties aktīvāk integrēt mūsu sistēmā!”

Dienas otrajā pusē katras valsts ūdens profesionāļi iepazīstināja ar pārstāvēto organizāciju un galvenajiem izaicinājumiem. LŪKA delegācija sniedza kopīgu ieskatu LŪKA darbībā un izcēla izaicinājumus, ar kuriem saskaras ikdienā savās ūdenssaimniecībās.

Otrajā daļā eksperti uzzināja vairāk par inovatīvām ūdens atkārtotas izmantošanas metodēm. Apmeklētas arī liela mēroga notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kur gūts ieskats ilgtspējīgā un efektīvā ūdens pārvaldības darbā.

   

Māris Stūre: “Neskatoties uz to, ka Nīderlande ir ar ūdeņiem ļoti bagāta zeme un dzeramo ūdeni iegūst gan no pazemes, gan virszemes ūdeņiem, tomēr valsts sastopas ar dzeramā ūdens trūkumu sausajā vasaras periodā, tāpēc tiek izstrādāti dažādi risinājumi, kā, piemēram, “pelēkā” notekūdens attīrīšana un tā izmantošana tualetes vajadzībām u.c. risinājumi.” 

Apmeklēta arī pasaulē lielākā joprojām strādājošā ar tvaika piedziņu darbināma poldera sūkņu stacija “The Woudagemaal”, kas ir arī viena no UNESCO Pasaules mantojuma vietām.

     

Noslēdzošajā daļā LŪKA delegācija devās uz vienu no pasaulē vadošajām dzeramā ūdens un notekūdeņu izstādēm “Aquatech Amsterdam”. Kristaps Kalniņš: “Izstāde bija ļoti piesātināta ar dažādu koagulantu izmantošanas iespējām, kas paredzēti gan dzeramajam ūdenim, gan notekūdeņiem. Ļoti daudz dažādu uzņēmumu un plašs piedāvājums, taču mazāk novēroju mehāniskās iekārtas priekšattīrīšanai, par ko vēlējos gūt plašāku ieskatu. Kopumā – ļoti apmeklēta izstāde!”

Četrās dinamiskās dienās izdevās iepazīt dažādas ūdenssaimniecību tehnoloģijas, dibināt jaunus starptautiskus kontaktus, kā arī dalīties pieredzē ar citām ūdenssaimniecību dažādu izaicinājumu risināšanā. Gatis Everts: “Ieguvu plašas zināšanas par Nīderlandes ūdensapgādes un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbības principiem, problēmām un nākotnes izaicinājumiem. Nīderlandē izmantotās tehnoloģijas un valsts stratēģijas virziens ūdenssaimniecības jomā var noderēt arī Latvijā – gan valstiskā, gan ūdenssaimniecību līmenī.”

Informācijai:

Seminārs “Motivācijas rīki ilgtspējīgai personāla piesaistei ūdenssaimniecībā” īstenots projekta “Platform of Vocational Excellence Water – Scale up” (PoVE Water – Scale-up) Nr. ERASMUS-EDU-2021-PEX-COVE, 101055851, ietvaros.

 

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.