LŪKA Latvijas Pašvaldību seminārā sniedz ieskatu, kurp dodamies ūdenssaimniecības jomā
10. Novembris, 202310.novembrī Grobiņā, Dienvidkurzemes novadā notika pašvaldību sadarbības tīkla “Pašvaldību sadarbība kapitālsabiedrību un kapitāldaļu pārvaldības jomā” ceturtā sanāksme, kuru atklāja Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols. Pēc semināra atklāšanas LŪKA izpilddirektors Sandis Dejus sniedz ieskatu, kurp dodas ūdenssaimniecības nozare.
Sandis Dejus: “Bez elektriķa mēs esam izdzīvojuši visu cilvēces attīstības periodu, izņemot kādus 150 gadus. Bez IT cilvēkiem mēs esam izdzīvojuši vēl ilgāk. Bez ūdens, diemžēl, mēs nevaram izdzīvot vairāk par trijām dienām.”
- bez ūdens nav dzīvības, bez kanalizācijas – civilizācijas;
- nepieciešama sadarbība visos līmeņos – iedzīvotājs, pašvaldība, ūdenssaimniecība, valsts;
- ilgtspējīga finanšu resursu plānošana – pašlaik nozare izdzīvo nevis attīstās.
Noslēgumā LŪKA izpilddirektors: “Diemžēl nereti pašvaldību deputātu vidū valda pilnīga neizpratne par to, kas ir ūdenssaimniecības pakalpojums, pilnīga sapratne par to, ka tā ir dabas parādība, un absolūta neieinteresētība kaut ko par to domāt. Mums visiem kopā ir jāstrādā, lai izglītotu un sniegtu šo informāciju, lai ienestu gaismu un ūdeni galvās, lai cilvēki saprastu, ka nekas nenotiek pats no sevis.”
SPRK izpilddirektors Jānis Miķelsons klātesošajiem sniedza ieskatu no regulatora puses par pašvaldību kapitālsabiedrībām pēc reformas un Tallinas ūdens stāstu par neapdomīgu privātā investora piesaisti, lai pašvaldības varētu mācīties no kaimiņu pieredzes.
Jānis Miķelsons norāda, ka pašvaldību kapitālsabiedrību reorganizācijā ir svarīgi ņemt vērā, ka:
- reorganizācijas process parasti ir ilgāks nekā plānots – svarīgi, lai netiktu ilgstoši atlikta tarifu pārskatīšana, neuzkrātos zaudējumi, nekavētu investīcijas;
- pirms pievienošanas regulējamam komersantam ir būtiski pārskatīt pašvaldībās noteiktās maksas, lai tās segtu ekonomiski pamatotas izmaksas.
Diskusijā par pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldību un izaicinājumiem pēc administratīvi teritoriālās reformas dalībnieki dalījās pieredzē par dažādiem sadarbības veidiem, pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu, ieguvumiem un zaudējumiem pēc kapitālsabiedrību reorganizācijas, labajiem piemēriem kapitālsabiedrību apvienošanā.
Konstruktīvā un vērtīgā paneļdiskusijā savā pieredzē un īstenotajos risinājumos dalījās Dienvidkurzemes novada domes izpilddirektors Uldis Vārna, Tukuma novada Juridiskās un personāla nodaļas juriste Sanita Limanska, Mārupes novada pašvaldības izpilddirektore Agnese Jankuna, Bauskas novada administrācijas Audita un kapitālsabiedrību pārraudzības nodaļas vadītājs Dainis Rijkuris, SIA “Priekules Nami” valdes locekle Arta Brauna un SIA “Grobiņas namserviss” valdes locekle Ginta Veidemane.
Tīkla sanāksme tiek īstenota projekta “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” ietvaros, kas tiek ieviests Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. EEZ finanšu instruments ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Projekta mērķis ir pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.