Augustā praktiskos eksperimentos bērni iepazīstināti ar ūdens pasauli

20. Augusts, 2024

Viena no efektīvākajām darba formām vides zinātnē ir pētnieciskā darbība, kuras laikā notiek skolēnu tieša saskarsme ar dabu, apgūtas eksperimentu veikšanas iemaņas un attīstīti novērojumi, kā arī šādi bērnos un jauniešos tiek modināta interese par vides jautājumu izpēti. Tāpēc LŪKA sadarbībā ar SIA “Jūrmalas ūdens” projekta “ŪDENS – mūsu draugs” ietvaros veiksmīgi īsteno trīs praktiskus eksperimentus brīvā dabā bērniem un jauniešiem.

13. augustā ūdenssaimniecības ekspertu komanda viesojās Talsu novada Balgales pagasta Dursupē, kur 21 dalībniekam nometnes “Apceļo pasauli” ietvaros teorētiski un praktiski sniegta iespēja uzzināt par ūdens un notekūdeņu aprites ciklu dabā un pilsētā. 14. augustā Jūrmalā, 12 nometnes “Rīga – Jūrmala 2024” dalībnieki izmēģināja roku ūdens filtra izveidē un ūdens testēšanas darbos. Savukārt 16. augustā 14 Ādažu novada nometnes “Sadodamies rokās” dalībnieki īstenoja līdzīgus eksperimentus, kas ļauj bērniem un jauniešiem attīstīt sevī inženiera talantu.

Kopumā praktisko eksperimentu laikā ikvienam ir iespēja izmēģināt roku cauruļvadu tīklu izbūvē un noskaidrot, kas ir ūdens padeve un ar kādiem sarežģījumiem tā izbūvē nākas saskarties. Lai bērniem un jauniešiem praktisku eksperimentu veidā lauztu stereotipus par dzeramo ūdeni no krāna, izmēģināti dažādi ūdens paraugi (gan krāna, gan pudeļūdens). Rezultātā būtisku atšķirību bērni un jaunieši nespēja noteikt, nonākot pie secinājuma, ka nav būtiski atšķirību starp krāna un pudeļūdeni, tad kāpēc maksāt vairāk?

Vienlaikus praktisko eksperimentu laikā skaidroti ūdens piesārņojuma rašanās cēloņi, iespējamie mazināšanas risinājumi un tas, kā katra indivīda aktivitāte to ietekmē.

Ūdens ir visas planētas dzīvības avots. Tā kvalitāte ir vitāli svarīga ikvienai dzīvai būtnei un ne tikai. Diemžēl Latvijā bērnu un jauniešu vidū nereti trūkst izpratnes par dzeramā ūdens no krāna lietošanu un šādas rīcības drošumu, kā arī paša ūdens ieguves, sagatavošanas un piegādes procesa būtību. Skaidrojuma vietā tiek kultivēta fasēta ūdens lietošana, tā ieaudzinot ačgārnus dzeramā ūdens lietošanas paradumus. Tāpēc LŪKA ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu ir uzsākusi vairākas informatīvi izglītojošas aktivitātes ar mērķi veicināt jauniešu un bērnu paradumu maiņu atbildīga un videi draudzīga dzeramā ūdens lietošanā.

          

Informācijai:

2024. gada 3. aprīlī LŪKA un Valsts reģionālās attīstības aģentūra noslēdz līgumu par projekta “ŪDENS – mūsu draugs”, Nr. 1-08/22/2024 (turpmāk – Projekts), īstenošanu. Tā mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu paradumu maiņu atbildīga un videi draudzīga dzeramā ūdens lietošanā. Projekta kopējās izmaksas veido: 57777,78 EUR, no kuriem 52000,00 EUR piešķirti no budžeta apakšprogrammas “Vides aizsardzības projekti” dotācijām paredzētiem līdzekļiem un 5777,78 EUR LŪKA līdzfinansējums. Projekta īstenošanas termiņš: 2025. gada 30. jūnijs.