Ceturtdiena, 25 Maijs 2017 09:35

Pagājušā nedēļā noslēgusies Baltijas valstu ūdenssaimniecību konference

Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Pagājušā nedēļā Liepājā noslēdzās ikgadējā “Baltijas valstu ūdenssaimniecību konference”, kuru organizēja biedrība “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija”. Konferences pasākumi norisinājās 2 dienu garumā.

18. maijā viesnīcā “Europa city Amrita hotel” notika diskusijas starp Konferences dalībniekiem un dažādiem nozares ražotājiem un piegādātājiem. Konferences dalībnieki varēja iepazīties ar jaunāko tehnoloģiju piedāvājumu un arī klātienē sekot SIA “Liepājas ūdens” hidrodinamiskās mašīnas darbībai.

Savukārt 19. maijā koncertzālē “Lielais dzintars” visas dienas garumā turpinājās pati konference. Konferencē ar prezentācijām uzstājās Baltijas valstu lektori, kā arī pieaicinātie viesi. Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve D.Šveide, informēja klātesošos par izaicinājumiem ūdenssaimniecības uzņēmumiem jau notikušo Pašvaldību reformu kontekstā un ieskicēja turpmāko vīziju, kā piemēru izvirzot nelielas pašvaldības uzņēmumu Mārupē. Savukārt Igaunijas pārstāve H.Barndok, prezentēja pieeju un metodoloģiju ekonomiski vislabākā ūdenssaimniecības uzņēmuma izvēles modelim- savstarpēju salīdzinot gan reģionālos uzņēmums, gan atsevišķu pašvaldību uzņēmums, gan izskatot iespēju veidot vienotu valsts kapitālsabiedrību. Pētījuma rezultāti būs pieejami šī gada beigās.

Eiropas Ūdens asociācijas pārstāve I. Czegledi, atgādināja, cik nozīmīgi ir ūdens resursi un ka, lai tos apsaimniekotu ir jāiegulda ne mazums līdzekļu, turklāt pastāvošie tarifi ne vienmēr sedz visas izmaksas, tāpēc ūdenssaimniecības uzņēmumi vienā brīdi saskaras ar situāciju, ka tiem nav līdzekļu, lai rekonstruētu esošo sistēmu un nodrošinātu pakalpojumu. Lai to izskaustu, izskanēja ierosinājums vērtēt izmaksas piemērojot aprites cikla kritērijus un novērtēt infrastruktūras elementu dzīves ciklu un šādu metodoloģiju visā Eiropā piemērot vienoti.

Praktiskajā pieredzē par komercuzskaites mēraparātu izvēli un iepirkumu pieredzē dalījās Igaunijas uzņēmuma “Saku Māja” pārstāvis M. Matsalu. Praktiski visi Igaunijas ūdenssaimniecības uzņēmumi, kopš 2016. gada pārgāja uz jaunu komercuzskaites mēraparātu lietošanu ar attālinātu nolasīšanu, paralēli nostiprinot arī izmaiņas likumdošanā attiecībā uz mēraparātu verifikācijas periodu-līdz 5 gadiem.

Latvijas un Lietuvas republikas vides nozaru ministriju pārstāvji dalījās ar informāciju par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanas jautājumiem, tika secināts, ka mērķis ir viens, nodrošināt vides aizsardzību, taču izpildījums atšķiras, turklāt mēs Latvijā pat šo jautājumu nedaudz sarežģījam.

Konferencē piedalījās arī Zinātnisko institūciju pārstāvji, kuri dalībniekiem pastāstīja par jaunāko ozonēšanas iekārtu pielietojumu notekūdeņu attīrīšanā, kā arī par bioloģiskās stabilitātes nodrošināšanu ūdensvados.

Visas prezentācijas interesentiem būs pieejamas asociācijas mājas lapā www.lwwwwa.lv

Vienlaikus Konferences ietvaros tika paziņoti asociācijas organizētā video rullīšu konkursa “Katrs piliens ir vērtība” uzvarētāji. Šogad tie ir Siguldas 1.pamatskolas 1.c klases skolēni ar skolotāju Lolitu Šteinbergu.

Noslēgumā SIA “Liepājas ūdens” sagādāja pārsteigumu konferences dalībniekiem, kuri noklausījās lielisku koncertu un baudīja Lielā Dzintara brīnišķīgo akustiku.

Kopumā konferenci apmeklēja vairāk kā 160 dalībnieku. Gaidīsim Jūs atkal nākošgad- nu jau Lietuvā.

Konferences Ģenerālsponsors –modernu cauruļvadu sistēmu ražotājs EVOPIPES.

Lasīts 3887 reizes