Diskutē par notekūdeņu dūņu komposta iestrādi lauksaimniecības zemēs
25. Septembris, 2024No 2024. gada 16. – 18. septembrim LŪKA notekūdeņu dūņu eksperts Jānis Zviedris kopā ar projekta “Jauni pārvaldības modeļi uzlabotai augu barības vielu apsaimniekošanai un atkārtotai izmantošanai” (NENUPHAR) partneriem no Latvijas – biedrība “Zemnieku Saeima”, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte – piedalījās NENUPHAR partneru sanāksmē Briselē, kurā diskutēja par projekta ietvaros plānoto, sasniedzamajiem mērķiem un aktivitātēm veiksmīgai to realizācijai.
Viena no aktīvākajām diskusijām darba grupās bija par sekmīga sadarbības modeļa veidošanu starp nozares dalībniekiem, kuri ietekmē vai var ietekmēt sekmīgu barības vielu apriti no ūdenssaimniecībās saražotā notekūdeņu dūņu komposta lauksaimniecības platībās. Jāmin, ka projekta ietvaros Lielupes upes baseinā Latvijā un Lietuvā ir uzsākta notekūdeņu dūņu komposta iestrāde lauksaimniecības zemēs, kā arī notekūdeņu dūņu kompostēšanas un iestrādes metodoloģijas izstrāde. Plānots, ka iegūtie rezultāti vēlreiz apliecinās 2024. gada 28. martā Ministru kabineta apstiprinātā Notekūdeņu dūņu apsaimniekošana plānā 2024. – 2027. gadam norādīto notekūdeņu dūņu pārstrādes metožu efektivitāti un drošumu. Rezultātā visas iesaistītās puses – sabiedrība, lauksaimnieki, likumdošanas virzītāji – varēs vēlreiz pārliecināties, ka barības vielu aprite no tādiem lokāli iegūstamiem materiāliem kā notekūdeņu dūņu komposts ir ilgtspējīgs risinājums un veido teicamu sinerģiju starp nozarēm.
Sanāksmes laikā diskutēts arī par papildus motivācijas rīkiem, lai minēto pieeju lauksaimniekiem radītu pievilcīgu. Būtu jāuzsver ne tikai ieguvums apkārtējai videi, bet arī ekonomiskais izdevīgums. Vienota pieeja analīzei par mākslīgo minerālmēslu izmantošanu un notekūdeņu dūņu komposta izmantošanu lauksaimniecības platību bagātināšanā sniegtu iespēju gūt aptuvenas ekonomiskās efektivitātes aplēses, kas savukārt kalpotu kā potenciāls motivācijas rīks.
Informācijai:
Projekts: Jauni pārvaldības modeļi uzlabotai augu barības vielu apsaimniekošanai un atkārtotai izmantošanai / New governance models to enhance nutrient pollution handling and nutrients recycling (NENUPHAR).
Mērķis: Demonstrēt jaunas aprites vērtību ķēdes, kas vērstas uz slāpekļa (N) un fosfora (P) reģenerāciju no trim galvenajām atkritumu plūsmām ES līmenī: dzīvnieku atkritumiem, notekūdeņu dūņām un piena pārstrādes notekūdeņiem.
Projekta īstenošanas laiks: 01.11.2023. – 30.04.2027.
Projektu finansē: Eiropas Komisija, Horizon Europe.
Projektu atbalsta Eiropas Savienība saskaņā ar dotāciju nolīgumu Nr. 101082169. Finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedoklis, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nevar uzņemties atbildību.